Fashıon Global Fashıon Slider

YSL ‘s Life

Ekim 14, 2015
saint laurent life

21 yaşında Dior’la başlayan başarı hikayesini kendi markasıyla devam ettiren, geçen yıl izlediğim filmi ile beni kendisine hayran bırakan tasarımcı Yves Saint Laurent ‘in başarısı bir tesadüf mü? Şans mı? yoksa yetenek mi? Ben şans ve yeteneğin bir arada olmadığı sürece başarının elde edilemeyeceğini düşünenlerdenim. Ama başarı için ikisinede ihtiyacı vardı. YSL, Dior ‘un Haute Couture defileleri ile kendini ispatladıktan sonra ürkek kanatlarını açıp kendi masalını yarattı. Bu masalın bir prensi de var: Pierre Berge! 1960’lı yıllar olduğunu düşünürsek zor ama bir o kadar da güçlü bir hayat yaşadıklarını söyleyebiliriz.

saint laurent

YSL ‘in filmini izlediyseniz, defilelerinde kullanılan koleksiyonun, orjinal tasarımlar olduğunu göreceksiniz ve bence filmin en önemli özelliği bize o dönemin modasını yansıtıyor olmasıydı. Moda’yla hiç ilgilenmeyen birinin bile büyülendiğine eminim. Ara ara Karl Lagerfeld ‘i görmekte ayrı bir keyifti. Şimdi YSL, daha önce markanın kurucusu Yves Saint Laurent gibi Dior geçmişine sahip Hedi Slimane ‘e emanet.

Yves-Saint-Laurent-show.jpeg

Slimane, riskli bir radikal kararla markanın başına gelir gelmez markanın ve kurucusunun isminde geçen Yves ‘i tarihe gömmüştü. Ardından Saint Laurent’te grunge, brit punk esintileri ile markanın müşteri algısını tepetaklak etti. İyi mi oldu? Evet bazen markaların radikal kararları muhteşem sonuçlar elde etmesini sağlayabiliyor. Oliver ve Balmain örneğinde olduğu gibi. Başta ön yargıyla yaklaşılsada Saint Laurent önlenemez yükselişine Hedi Slimane ile devam ediyor.

saint laurent ss16

You Might Also Like

-->