#GitmenGormenGerek Project Blog Slider

St. Vitus Cathedral – PRAG

Aralık 17, 2015
gitmen görmen gerek aziz vitus katedrali (3)

Uzun bir aradan sonra herkese merhaba, GitmenGormenGerek bölümü için hazırladığım 4 yazıyı ay sonuna kadar aniltiryaki.com ‘da takip edebilirsiniz. Kurumsal iş hayatım sebebiyle zaman ayıramadığım yazılarıma kaldığım yerden devam ediyorum! 2016 ‘da Prag ve Paris seyahati yapmayı düşünüyorsanız gidip görmeden gelmemeniz gereken birkaç lokasyondan bahsedeceğim.

Prag gotik mimarisi ve tarih kokan sokaklarıyla Avrupa seyahati yapmayı düşünenler için ilk 5 şehir arasına girer. Prag seyahatimde her köşesini fotoğraflamak istediğim, bence şehrin en güzel ve görkemli yapısı Aziz Vitus Katedrali ‘ni #GitmenGormenGerek ! Prag ‘da saray kilisesi olarak inşa edilen bu yapı, Kral ve Kraliçe’nin tac giyme törenlerinin yapıldığı, tüm soylu ve üst sınıf sanatçılarının eserlerinin yer aldığı, Fransız Gotik mimari esintileriyle oluşturulmuş görkemli bir kilise. 14. Yüzyıl’dan kalma koro mahalli, kraliyet mozolesi ve içinde yer alan krallara ait mezarları görülmeye değer! 6 yüzyıl yapımı süren Katedralin içinde birçok döneme ait sanat eseri de görmek mümkün. ( ben özellikle cam boyamalarına bayılmıştım, araştırınca öğrendim ki ünlü Çek sanatçı Alfons Muncha tarafından yapılmış. )

Ücretsiz bölümü ve ücretli bölümü olmak üzere 2 seçenek ile Katedrali gezebiliyorsunuz. Ben ücretli bölümünü de gezmeyi tercih ettim. Net hatırlamıyorum ama ortalama 400 Çek kronu vermiştim. Türk lirasıyla 40-50 lira arası ücreti var. Ulaşım için Prag seyahatimde araç kiralamıştım ama metro ile Katedrale ulaşılabiliyor!

Paris yazısında görüşmek üzere!

Yazar: Emir Erdensoy ( instagram: @emirerdenss )

gitmen görmen gerek aziz vitus katedrali (4)

gitmen görmen gerek aziz vitus katedrali (2)

gitmen görmen gerek aziz vitus katedrali (5)

gitmen görmen gerek aziz vitus katedrali (1)

You Might Also Like

-->