Fashıon Global Fashıon Slider

Versace İmparatorluğu’nun Kraliçesi: Donatella Versace‏

Mart 23, 2016
donatella-versace-givenchy-cover-600x400

Herkese yepyeni bir yazıdan merhaba! Hemen hemen çoğunuzun bildiğini düşündüğüm bir marka ile ilgili yazı hazırlamak istedim. Abisinden kalan büyük mirası büyük bir başarıyla devam ettiren Donatella Versace’nin yüreklendirici öyküsü… Umarım keyifle okursunuz.

untitled

Versace markasının hikayesi, asıl mimarı olan Gianni Versace tarafından Milan’da 1978 yılında kurularak başlıyor. Donatella’nın abisi Gianni Versace tarafından yaratılan marka kısa zaman içerisinde herkesin konuştuğu lüks bir dünya markası konumunu alır. Muazzam başarılara imza atan Gianni Versace’yi takiben sektöre Donatella Versace’de atılır. Donatella Versace’nin hayatının anlatıldığı film olan “House of Versace” filmini izleyenler bilirler. Sık sık o filmde de vurgulandığı gibi Donatella Versace, Gianni için bir ilham perisiydi. Aynı zamanda Donatella, markanın gelişimi için reklamı oldukça önemli buluyordu. Bunun için sık sık Los Angeles, New York ve Milan gibi önemli moda şehirlerinde olan partilere katılarak markanın tanıtımını yaptı. Birçok ünlü isme markanın tasarımlarını tanıtması için Gianni tarafından tasarlanan kıyafetleri hediye etti ve birçok ünlü model ile birlikte çalıştı. Modellerle çalışması kısa zaman içinde moda dünyasında “süper model” anlayışını doğurdu. Donatella’nın bu noktada bir reklam dehası olduğunu söylersek yanılmış olmayız.

untitled,,

Versace markasının büyük bir sarsıntı ile karşılaştığı tarih, 15 Haziran 1997 Gianni Versace’nin ani ölümü. Gianni Versace’nin ölümü günümüzde hala konuşulan konular arasında yer alıyor. Ne yazık ki Gianni Versace, Florida’da yürüyüşe çıktığı bir anda silahla öldürülür. Moda dünyası çok önemli bir ismi kaybederken Donatella Versace ise abisini kaybeder. Bu andan sonra Donatella Versace’yi büyük bir sınav beklemektedir.

d

Moda dünyası Gianni Versace’nin ölümünden sonra Versace markasının toparlanıp-toparlanamayacağını merakla beklerken Donatella Versace uzun bir süre boçalasada Versace markasını kalkındırmayı başarır. Versace markasını iki döneme ayırmak oldukça mümkün. Gianni dönemleri ve Donatella ile birlikte başlayan yeni Versace dönemi. Üzücü olan birbirini tamamlayan bu iki ismin (Donatella Versace, Gianni Versace) bir daha birlikte çalışamayacağı gerçeği. Donatella Versace, Versace markasını bugün bulunduğu noktaya taşımayı başardı. Abisinin beklenmedik ölümüne rağmen büyük bir yükü omuzlayarak moda dünyasının karşısına yeni bir Versace ile geri dönme hikayesi oldukça ilham verici.

Yazar: Alihan Kaya

cxc

You Might Also Like