#GitmenGormenGerek Project Blog Slider

Stockholm #GitmenGormenGerek 1

Eylül 20, 2016
anıl tiryaki stockholm (3)

Ölmeden önce #gitmengormengerek dediğim Stockholm seyahat yazımdan herkese merhaba!
Stockholm ‘e gelmeden önce ne giyeceğim konusunda çok kararsızdım. İsveç ‘te olanların bu tarihlerde neler giydiğini öğrenmek için İnstagram ‘ı açıp, Gamla Stan ‘de paylaşılan fotoğraflara baktım. Evet baktım ama sakın siz bu yaptığımı yapmayın. Çünkü hava sürekli değişiyor ve her insanın havadan aldığı his farklı. Bir İsveçliyi kaşe kaban ve atkıyla gezerken görebileceğiniz gibi, önünüzden askılı mini şortuyla geçen başka bir İsveçliye de rastlayabilirsiniz. Aynı şey yabancı turistler içinde geçerli. Haziran ayında 6 dereceyi gören İsveç ‘te mutlaka yanınızda ince ama kat kat giyinebileceğiniz giysiler, bir tane mont ve mutlaka bir yağmurluk götürün.

Merkezi bir otelde ( Norrmalm bölgesi )  kaldığımız için ilk gün, şehri yürüyerek keşfettik. Norrmalm, Gamla Stan, Östermalm bölgelerini yürüyerek 1,2 günde gezebilirsiniz ama bizim gibi 1 haftalık bir tatil yapacaksanız, metro kartı almanızı tavsiye ederim. Metro ağı oldukça geniş ve Adalar arasında metroyla gidilecek birçok yer var. ( Södermalm, Gröna Lund )

Stockholm ‘de ilk tattığım lezzet Kanelbullar. Bir çeşit tarçınlı çörek. İsveçlilerin özel kahve ve kanelbulle saatleri olduğunu öğrendim. Farklı tarifleri var ama ben daha çok tarçınlı ve vanilyalı olanları sevdim. Eğer tatlı seviyorsanız Kanelbullar ‘e bayılacaksınız. Kahve içmek isterseniz: Her sokakta Espresso House ‘lara rastlamak mümkün, ama ben daha çok nish kahve dükkanlarını tercih ettim. Tavsiye edeceğim yer: Snickarbacken7 . Östermalms bölgesinde güzel kahveleri olan bir dükkan. Tabii Starbucks bağımlısı olduğum için ara ara Starbucks ‘lara da uğrayıp, favori kahvem Raspberry Latte ‘mi de içtim.

Mutlaka yemelisin: Gamla Stan civarında satılan İsveç Waffle ‘ından yemeden dönülmez. Üzerine bir top dondurma ile eski yerleşim yerleri, dapdar sokakları arasında elinde waffle ile kaybolabilirsin. Bir diğer yemek önerim ise Slussen ‘de yer alan, Falafel yediğimiz mekan. Eğer falafel seviyorsanız buraya bayılacaksınız. Turşulardan, salataya kendimi Türkiye lezzetine en yakın hissettiğim mekandı. Adı: FLFL

Bir sonraki yazıda gidip görülmesi gereken mekanlardan bahsedeceğim. Yeni Stockholm yazısında görüşmek üzere!

anıl tiryaki stockholm (1)

anıl tiryaki stockholm (4)

anıl tiryaki stockholm (2)

IMG_0594

anıl tiryaki stockholm (5)

IMG_9922

 

 

You Might Also Like