Global Fashıon Slider

Paris Fashion Week Raporu

Ekim 12, 2015
anıl tiryaki paris fashion week

Chanel Airlines gururla sunar! Pret A Porter koleksiyonunu Paris Moda Haftası ile tüketiciye sunan Chanel, gelecek sezonun trendlerine yeşil ışığı yaktı. Gelecek sezon keskin hatların yerini oval kesimlere bırakacağını Chanel ‘in yeni koleksiyonunda çok net görüyoruz. Detaylara indiğimizde Karl Lagerfeld Chanel kadınlarına pantolon üstüne diz altı etek giydirmeye kararlı gibi duruyor. Uçak figürlü trikolar, chanel’in vazgeçilmez ceketleriyle birleşmiş. Karl, çok iyi gözlemleyip, chanel ‘in çizgisini bozmadan trendleri bu tavra adapte etmeyi başarıyor. Koleksiyonunun bütününü çok sevdim ama benim en başarılı bulduğum tasarımlar yine vazgeçilmez chanel çantaları oldu. Koleksiyonerler için bu sezon chanel’in çantaları yine iştah kabartıcı.

Paris Moda Haftasında değineceğim bir diğer koleksiyon, Junya Watanabe Couture. Avangard koleksiyonlarıyla ün salmış Watanabe Couture ‘ün bu yazıda yer almasını sağlayan ( yani beni etkileyen unsur ) Afrika’nın etnik dokusunu, mimari sanatlarla birleştirip modernize etmiş olması ve bunu sevdirecek düzeyde yapması. Avangard’ın çok ince bir çizgisi vardır, ya çok seversin yada risk almış olursun ve tüketici koleksiyonundan nefret eder. Junya Watanabe koleksiyonuyla beni olumlu yönde etkilemeyi başardı.

Nefesler tutuldu ve Balmain’in yeni koleksiyonu bir nefeste izlendi. Oliver, Balmain ‘in kreatif direktörlüğüne ilk geçtiğinde birçoğu gibi bende tehlikeli bir tercih olduğunu düşünmüştüm. Christopher Decarnin ile beraber başlayan ateşli Balmain kadınında Oliver Rousteing ‘in önemli bir rolü olduğunu düşünürüm. 2011 yılında Balmain krallığı 85 doğumlu yeteneğe kalınca, Balmain içinde önemli bir dönüm noktasına gelmişti. Başta çok fantezi hatta bizim ülkemizde görülen örnekleriyle arabesk tabir ettiğim Balmain koleksiyonlarını günden güne sevmeye, alışmaya ve şimdi aşık olmak başladım. Oliver bu konuda çok başarılı. Korseli kadın görmeye tahammülüm yokken, bu koleksiyona’da tek kelimeyle ba-yıl-dım! Ayrıca popüler kültürden beslenen Balmain yaptığı işbirlikleri, Kim Kardashian’ı bol bol giydirmesiyle sevmediğim Kardashian ailesine bile sempatimi kazandırdı. SS16 koleksiyonunda toprak tonları, zümrüt taşlarla bezenmiş. Yine sexi kadın figürü ön planda. Örme triko elbiseler, şeritli form gösteren mini elbiseler favorilerim. Gördüğüm anda Balmain kadını diyebilmem tasarımcısının başarısıdır. Ayakta alkışlanır.

Yazar : Anıl Tiryaki

 

You Might Also Like

-->