Fashıon Global Fashıon

MET Gala 2016

Mayıs 13, 2016
Beyonce  arrives for the Costume Institute Benefit at the Metropolitan Museum of Art on May 2, 2016 in New York. / AFP / TIMOTHY A. CLARY        (Photo credit should read TIMOTHY A. CLARY/AFP/Getty Images)

Mayıs ayı denilince benim aklama ilk olarak Met Gala geliyor. Her sene sabırsızlıkla beklediğim bu etkinlik, 1948 yılından beri Kostüm Enstitüsü tarafından düzenleniyor. Her sene farklı bir tema ile karşımıza çıkan Met Gala, New York Metropolitan Müzesi’nde gerçekleşiyor. Bu senenin teması ise: “Manus x Machina: Fashion in an Age of Technology.” oldu. Teknoloji çağı temasını ilk duyduğumda gerçekten çok heyecanlandım ve aklıma hemen potansiyel kırmızı halı görünümleri geldi. Tema doğrultusunda kırmızı halı görünümlerinde metal ağırlıklı ayrıntıların olması oldukça muhtemeldi ve zaten öyle oldu. Bu etkinlikle ilgili ufak bir dipnot düşmek istiyorum. Etkinliğe katılan herkesin temaya uygun bir kıyafet seçmesi gerekmiyor. Böyle bir zorunluluk söz konusu değil. Ama katılımcıların çoğu tema bağlamında kıyafetlerini seçiyor. Bakalım ben bu sene hangi Met Gala görünümlerini beğenmişim?

Zayn Malik & Gigi Hadid

zayn-malik-gigi-hadid

Gecenin en çok konuşulan ve beğenilen çiftiyle açılışı yapalım. Gerçekten iki ismin kırmızı halı görünümüne bayıldım. Birbirini o kadar başarılı bir şekilde tamamlamışlar ki belki ikisini ayrı ayrı görsem bu kadar çok beğenmezdim. Kıyafetleri resmen birbirleriyle ahenk içinde. Zayn’in Versace markalı takımı, özellikle ceketi tema bağlamında kusursuz bir parça olmuş. Kollarındaki bir robotu çağrıştıran metal detaylar gerçekten çok hoş. Gigi’nin yine gümüş yansımalı Tommy Hilfiger imzalı elbisesini çok beğendim.

Lady Gaga

lady-gaga

Met Gala’nın bu seneki teması açıklandığında aklıma ilk gelen isim Lady Gaga oldu. Kendisinin önceki görünümlerinden yola çıkarak bu temada çok başarılı olacağını düşünüyordum. Ve bence öylede oldu. Atelier Versace imzalı elbisesi ve ceketi temaya en uyan parçalar arasına girdi. Ceketi bir bilgisayarın karmaşık çip ağını andırıyordu. Tercih ettiği topuklu ayakkabılarıda zaten kendisinin imzası. Belki saçı daha farklı olabilirdi. Ama o kadarda olsun artık.

Kim Kardashian & Kanye West

kim-kardashian-kanye-west-527516464

Yine konsepti ilk duyduğumda en çok tercih edilecek marka Balmain olacak demiştim. Ağırlıklı olarak tercih edilen marka Balmain oldu. Balmain markasını takip edenler onun zaten işlemeli, metalik ayrıntılara sık sık yer verdiğini bilirler. O yüzden benim için şaşırtıcı bir tercih olmadı. Met Gala 2016 etkinliğinde de Balmain markalı beğendiğim çok fazla elbise oldu. Ama hepsine teker teker yer vermek yerine onları temsilen Kim Kardashian görünümüne yer veriyorum. Baştan aşağı metalik, gümüş yansımalı bir elbise. Tema bağlamında değerlendirdiğimizde gayet uygun ve şık bir tercih olmuş. Ama doğrusunu söylemek gerekirse kendisinin makyajını pek beğenmedim. Kanye’nin ceketine tahmin edebileceğiniz üzere bayıldım. Kullandığı lenste bu görünüme ayrı bir hava katmış.

Beyoncé

beyonce

Sırada çok hayran kalmadığım ama beğendiğim bir görünüm var. Beyoncé, tercihini pudra rengini latex bir elbiseden yana kullanmış. Markası ise Givenchy. Elbisenin üzeri incilerle bezeli. Şimdi ise asıl bomba geliyor. Hazır mısınız? Elbisenin üzerinde bulunan bir incinin değeri: 8.000$ Ben elbisenin üzerinde kaç inci var sayamadım. Ama oldukça fazla.

Claire Danes

claire_met_gala.png

Bence geceye damgasını vuran elbise buydu. Işıkların kapanmasıyla parıldayan bu elbise en çok konuşulan elbise oldu diyebilirim. Fiber optik örme kumaştan yapılmış, ışıklandırılabilen balo kıyafetlerini andıran bir elbise. Bu muazzam elbisenin markası ise Zac Posen. Gerçekten çok çok beğendim. Met Gala’nın unutulmayacak elbiseleri arasına girmeyi başardı.

 

Benim Met Gala 2016 favorilerim bu şekilde. Umarım keyifle okuduğunuz bir yazı olmuştur. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Yazar: Alihan Kaya ( www.alihankaya.com )

You Might Also Like