Fashıon Global Fashıon

88. Oscar Ödül Töreni

Mart 4, 2016
88-Academy-Awards-2016-Oscars-List

Sabırsızlıkla beklediğim 88. Oscar Ödül Töreni nihayet, 28 Şubat tarihinde Hollywood’daki Dolby Tiyatrosu ’nda sahiplerini buldu. Bu gecenin sunuculuğu siyahi komedyen Chris Rock üstlendi. Bildiğiniz üzere 88. Oscar Ödül Töreni adaylıkların açıklanması ile birlikte pek çok tartışmayı da beraberinde getirdi. Hiç siyahi adayın olmaması bu tartışmaların ilk sırasında yer aldı. Sinema dünyasının en prestijli ödül töreni olarak kabul edilen bu törende böyle tartışmaların olması bence pekte şaşırtıcı değil. Oscar Ödül Töreni, sinema dünyasının en prestijli ödül töreni olarak kabul edilince, kırmızı halıda bir o kadar önem kazanıyor. Bir klasik olarak her Oscar sonrası ünlülerin kırmızı halıda ne giydikleri, seçtikleri kıyafetlerin markası, şık yada rüküş olup olmadıkları uzun bir süre tartışma konusu olur. Ben Oscar’ın kırmızı halı görünümlerini pek çok ödül töreninden ayrı bir yere koyarım. Hala şıklığını yitirmeyen görünümlerle karşılaşıyoruz çünkü.. (İstisnalar hariç) Hazırsanız, hep birlikte benim en çok beğendiğim/şaşırdığım kırmızı halı görünümlerini mercek altına alalım!

Cate Blanchett

cate-blanchett

Kendisinin Oscar’daki, kırmızı halı görünümlerine oldukça hayran kalırım. Bu durum 88. Oscar Ödül Töreni ’nde de değişmedi. Cate Blanchett hayranı olarak tercih ettiği elbiseye bayıldığımı söyleyebilirim. Zerafetini ve aseletini tamamlayan bir elbise tercih etmiş. Mint yeşili, derin dekolteli elbisesi taşlarla ve çiçek detaylarıyla işlenmiş kusursuz bir Armani elbisesi…  Kısa saçları, makyajı ve tercih ettiği mücevherleri ile muazzam bir görünüme imza attı.  Keşke bu elbiseyle Carol ’daki performansıyla Oscar kazanabilseydi…

Olivia Wilde

olivia-wilde

Gecenin yine etkileyici görünümlerinden birisi Olivia Wilde ait. Valentino Couture markasına ait helenistik bir elbise tercih etmiş. Elbisenin dekoltesi, pileli formu oldukça güzeldi. Takılarına ise ayrı bir hayranlık besledim. Belki o çanta yerine başka bir çanta kullansaydı daha güzel olurdu ama yinede kırmızı halının beğenilen isimleri arasına girmeyi başardı.

Alicia Vikander

alicia-vikander

Bu özel gecede heyecanla beklediğim isimlerin başında Alicia yer alıyordu. Kendisinin The Danish Girl filmindeki performansına hayran kalmıştım. Çoğu eleştirmen tarafından da Oscar’ı kazanacağı konusunda kesin gözle bakılıyordu. Bu yüzden giyeceği elbiseyi çok merak ediyordum. Kendisini kırmızı halıda gördüğümde ciddi anlamda şaşırdım. Daha önceki kırmızı halı görünümlerinde olduğu gibi Louis Vuitton tasarımı bir elbise tercih etmiş. Ama keşke tercih etmeseymiş. Elbisenin rengi kendisinin cilt alt tonuna ne kadar yakışsada, benim için tam anlamıyla bir hayal kırıklığı oldu. Payet işlemeli bu elbisesi hiç ama hiç olmamış.

Rooney Mara

rooney-mara

Carol filmindeki perfomansına bayıldığım Rooney, bu gecede beğendiğim görünümler arasına girdi. Kendisi vintage görünüme sahip, karın bölgesinde bir pencerisi bulunan Givenchy marka bir elbise tercih etmiş. Bu elbiseyi minimal bir topuzla tamamlamış. Kendisi diğer kırmızı halı görünümlerinden tahmin edebileceğimiz üzere aksesuar pek tercih etmiyor. Bu konuda yine bizi şaşırtmadı.

Brie Larson

brie-larson

Room filmindeki performansıyla “En İyi Kadın Oyuncu Ödülü” nü kucaklayan Brie Larson ’un kırmızı halı görünümü çok kötüydü. Gucci marka bu lacivert elbisesi, bir kere kendini olduğundan çok daha kilolu göstermiş. Elbisenin bu tasarımı bana kalırsa kırmızı halı içinde hiç uygun değil. Kullandığı o manasız kemer ise, işi iyice çıkmaza sürüklemiş. Üzgünüm ama hiç olmamış.

Sofia Vergara

sofia-vergara

Sofia Vergara; Oscar Ödül Töreni kırmızı halıda, lacivert renkte, straplez bir elbise tercih etmiş. Elbisenin markası ise Marchesa. Bence kırmızı halının başarılı görünümlerinden biriydi. Küpeler biraz fazla fazla dursada, kırmızı halı için bu görünümü sevdim.

Kate Winslet

kate-winslet

Kırmızı halı konusunda gerçekten hiç başarılı değil. Rüküşlüğü ile yine şaşırtmadı, yine şaşırtmadı. Keşke bu konuyu biraz ciddiye alıp başarılı bir stil danışmanı ile çalışsa. Bu elbise kırmızı halı tarihinin en rüküş elbisesi arasına girebilecek derecede kötü. Elbisenin markası ise Ralp Lauren

Lady Gaga

lady-gaga

Hepinizin şahit olduğu üzere Lady Gaga tarzında hızlı bir dönüşüm yaşayarak son derece minimalleşmeye başladı. Açıkcası bazen onun o avangard görünümlerini özlemiyor değilim. Ama bu klasik, minimal ve şık tarzın altından başarıyla kalkıyor. Kırmızı halı için tercih ettiği elbise Brandon Maxwell marka. Elbise gibi görünen ama aslında tulum olan bu kıyafet oldukça başarılı bir tercih olmuş. Bel bölgesini olduğundan biraz fazla kalın gösterse de, Lady Gaga gecenin parlayan yıldızı olmayı başarmış.

BONUS

20160229232332_ahtapot-bileklik

Whoopi Goldberg kırmızı halıda röportaj yaparken, takılarının hepsinin İstanbul’lu bir tasarımcıya ait olduğunu söyleyince çok şaşırmıştım. Hemen araştırdım ve bu muazzam tasarımın Sevan Bıçakçı ’ya ait olduğunu öğrendim.

88. Oscar Ödül Töreninde bizim tasarımcılarımızdan birinin tasarımını görmek beni gururlandırdı doğrusu.

Bir yazının daha sonuna geldik. Umarım keyifle okumuşsunuzdur. Başka yazılarda görüşmek üzere, kendinize iyi bakın!

Yazar: Alihan Kaya ( instagram: @itsalihankaya )

You Might Also Like