Fashıon Global Fashıon Slider

2015 Global Moda Raporu

Aralık 17, 2015
anil tiryaki balmain

2015 yılının son demlerine geldik sayılır. Koskoca bir yıl moda dünyası içinde oldukça yoğun geçti. Dünyaca ünlü markalarda şaşırtan ayrılıklar, görkemli ödül törenleri, izdiham yaratan işbirlikleri, hayran bırakan koleksiyonlar ve şaşırtıcı kampanyalar… Ben bu yazımda sizlere 2015 yılında moda dünyasında neler olup bittiğini aktaracağım. Umarım keyifle okursunuz.

gf

Moda dünyasını uzun bir süre meşgul eden ayrılık haberleri 2015 yılında oldukça fazla idi. 2015 yılı ayrılıklar yılı oldu desek yalan olmaz. Alexander Wang ve Balenciaga’nın yollarını ayırması moda dünyasında tahmin edilen bir ayrılık oldu. Alexander Wang yollarını Balenciaga ile ayırdıktan sonra tamamen kendi markasına yoğunlaştı. Bir diğer ayrılık haberi ise Dior ’dan geldi. Raf Simons ve Dior’un yollarını ayırması, moda dünyasında sürpriz bir ayrılık olarak karşılandı. Raf Simons ayrılığının sebebini özel nedenlerle izah etti. Bir diğer ayrılık haberi ünlü Fransız markası Lanvin ’den geldi. Kreatif direktörlük pozisyonuna son verilen Alber Elbaz ’ın vedası uzun süre konuşuldu. 2015, moda dünyası için ayrılıkların yılı oldu diyebiliriz.

anil tiryaki

Bu yıl yapılan işbirlikleri ise moda dünyasında konuşulan ve gündemde uzun süre kalan bir diğer noktaydı. İlk olarak lüks moda evi Balmain ve H&M işbirliği haberi bile moda severlerin gün saymasına neden olmuşken, satış günü ortaya çıkan izdiham görüntüleri tüm dünyada oldukça konuşuldu. Adidas ve Pharrel Williams işbirliği sonucunda ortaya çıkan Adidas Superstar Supercolor serisi 50 farklı renkte klasik superstarların yeniden yorumlanması ile oluştu. Yine Adidas’ın Kanye West ile yaptığı işbirliği gündemi bir süre meşgul etti. Bir diğer işbirliği ise Kendall, Kylie Jenner ikilisi ve Topshop markası arasında oldu.

anil tiryaki chanel

Moda dünyasında 2015 yılında da renkli kampanyalar gördük. Birçok ünlü ismi kampanya yüzü yaparak moda severleri etkileyen markalar oldukça fazla idi. Balmain’in ünlü kardeşleri kullandığı, 2015 Sonbahar/Kış kampanyası oldukça konuşulmuştu. Kampanyada Gigi ve Bella Hadid, Kylie ve Kendal Jenner gibi kardeşlere yer verildi. Calvin Klein Jeans Sonbahar/Kış 2015 kampanyası için Justin Bieber ’ı kullanmıştı. Lara Stone ile birlikte poz veren Justin Bieber’ın kaslarında photoshop uygunlanmasıda bir o kadar konuşuldu. Dior Secret Garden IV kampanyasında yer alan Rihanna ise kendine bir kez daha hayran bırakmıştı.

Yılın bana kalırsa en çok konuşulan koleksiyonu tahmin edilebileceğiniz üzere Chanel ’e ait. Markanın ilkbahar/yaz koleksiyonu Paris Grand Palais ’de “Chanel Airlines” konsepti altında tanıtıldı. Konsept bağlamında Grand Palais, dünyanın en şık havalimanına dönüştürüldü. Chanel bence bu koleksiyon ile modaseverleri bulutların üzerine çıkarmayı başardı ve 2015’in en çok konuşulan koleksiyonu oldu.

2015 yılında moda dünyasında bunlar olup biterken umarım sizin için güzel bir yıl olmuştur. Eğer olmadıysa da 2016 yılı sizin yılınız olsun diyor ve yazımı sonlandırıyorum.

Yazar: Alihan Kaya ( instagram: @itsalihankaya )

You Might Also Like

-->